Pomagamy żyć niezależnie.
O nas
Nasza historia
W Zakładzie Aktywności Zawodowej Zielone Podlasie w Rudzie zatrudnionych jest na umowę o pracę 60 osób z czego 44 to osoby z niepełnosprawnościami.
Swoją działalność rozpoczął w 2016 roku w Krzyżewie ( gm. Sokoły, powiat wysokomazowiecki) z inicjatywy Komitetu Pomocy Niewidomym w Polsce z siedzibą w Nowym Jorku oraz Fundacji „Praca dla Niewidomych” a obecnie po przeprowadzce z Krzyżewa swoje dzieło kontynuuje w Rudzie ( gm. Krypno Kościelne, powiat moniecki) aktywizując osoby z niepełnosprawnościami również z tego obszaru.
Dzięki ciężkiej pracy zespołu jak również wsparciu przyjaznych instytucji, przez 7 lat działalności zostało zwiększone zatrudnienie z poziomu 28 osób niepełnosprawnych do 44 osób oraz 16 instruktorów pracy.
Nasza misja
Zakład Aktywności Zawodowej jest utworzony w celu zatrudniania osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym oraz umiarkowanym w celu przygotowania ich do życia w otwartym środowisku oraz pomocy w realizacji pełnego, niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w miarę indywidualnych ich możliwości.
W związku z tym działania społeczne opierają się głównie na działaniach skierowanych w stronę osób niepełnosprawnych zatrudnionych w ZAZ, ale również kierowane są do jednostek współpracujących z Zakładem, które wspierają również osoby niepełnosprawne OREW, WTZ.
OREW – czyli Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy jest specjalistyczną placówką przeznaczoną dla dzieci i młodzieży wymagających kompleksowego, interdyscyplinarnego wsparcia dostosowanego do potrzeb.
WTZ – Warsztaty Terapii Zajęciowej, placówka wykonująca rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnych podopiecznych. Terapia realizowana jest poprzez terapię zajęciową
ZAZ wparcie społeczne osiąga poprzez działalność biznesową tj. rehabilitacje medyczną, hipoterapię, usługi psychologiczne , usługi gastronomiczne jak również hotelarskie. Rozwój biznesowy jest bardzo ważny, ponieważ umożliwia osiągać zakładane cele w działalności społecznej.
ZAZ świadcząc szeroki zakres usług, rozwijając działy zapewnia pracownikom niepełnosprawnym pracę, która pozwala im zreintegrować się ze środowiskiem.
Praca i zaangażowanie całego zespołu ZAZ była już wielokrotnie nagradzana w różnych konkursach takich jak:
- Znak Jakości w kategorii najlepszy pracodawca,
- Podlaska Marka,
- Najlepszy Produkt Turystyczny,
- Konsumencki Laur Zaufania,
- Certyfikat członkostwa potwierdzający przynależność do Polskiej Izby Turystyki,
- Certyfikat Konkursu Lodołamacze w kategorii Zatrudnienie Chronione,
- Certyfikat Firma Godna Zaufania,
- Certyfikat potwierdzający prawo do posługiwania się promocyjnym znakiem jakości Zakup Prospołeczny.
Nasze wartości
Sukcesem Zakładu Aktywności Zawodowej są ludzie, pracownicy niepełnosprawni którzy mają szansę na wyjście z domu, rozwój , podniesienie kompetencji, zadbanie o swoje zdrowie dzięki codziennej rehabilitacji medycznej i społecznej, jest to ogromna szansa na poprawę warunków życia.
Osoby z niepełnosprawnościami dzięki pracy w Zakładzie Aktywności Zawodowej posiadają swoją niezależność, poczucie własnej godności, czują się potrzebne i funkcjonują w normalnym środowisku.
W ramach rehabilitacji zawodowej pracownicy nabywają nowe umiejętności i doświadczenie zawodowe. Doskonalą się poprzez wykonywanie obowiązków na swoich stanowiskach pracy, odbywają szkolenia, warsztaty, instruktaże i wizyty studyjne. Osoby niepełnosprawne zatrudnione są na poszczególnych działach: kuchnia, pensjonat, recepcja, rehabilitacja, stajnia oraz dział gospodarczy. Każdy dział posiada instruktorów pracy, którzy wspierają pracowników w wykonywaniu obowiązków. Instruktorzy również przechodzą kursy i szkolenia, które oprócz poszerzenia zakresu ich wiedzy zawodowej , ułatwiają im pracę z osobami niepełnosprawnymi.
Osoby niepełnosprawne zatrudnione w ZAZ uczestniczą w życiu kulturalnym i społecznym, każdy z pracowników z niepełnosprawnością ma możliwość korzystania z 1 godziny rehabilitacji medycznej w ciągu dnia pracy, dostosowanej do indywidulanych potrzeb każdego pracownika. Rehabilitacja społeczna pracowników niepełnosprawnych umożliwia im uczestnictwo w życiu kulturalnym, co w przypadku wielu osób wcześniej było mocno ograniczone. Pracownicy z niepełnosprawnościami mają możliwość wyjazdów na różnego rodzaju wycieczki, do kina, teatru, restauracji na kręgle itp. Każdy pracownik jest objęty opieką psychologa, jak również wsparciem doradcy zawodowego.
Wesprzyj nas
Jest wiele sposobów by wesprzeć „Zielone Podlasie”.
Możesz skorzystać z jednej lub kilku naszych usług lub dokonać darowizny bezpośrednio na nasze konto.